Quantcast
Channel: Felelős Gasztrohős
Viewing all 237 articles
Browse latest View live

5 dolog, amit tapasztaltam a Pálmaolaj böjt alatt

$
0
0

Március 31-én véget ért a Pálmaolaj böjt. Nem mondjuk, hogy egyszerű volt, de sok pozitív hozománya volt annak, hogy odafigyeltünk  arra, hogy ne vásároljunk olyan terméket, ami pálmaolajat tartalmaz. A Facebookon alakult Mondj nemet a pálmaolajra! csoport résztvevőivel összeszedtük, nekünk milyen tapasztalataink voltak.

Egészségesebb lett az életmódunk

soaps-2958985_1920.jpg

A pálmaolajmentességgel kéz a kézben jár, hogy nem vásárolunk félkész/kész termékeket, hiszen ezek közül sokban megtalálható a pálmaolaj valamilyen formában. De nemcsak az élelmiszerekben, hanem rengeteg kozmetikumban is előfordul ez az olcsó olaj, így azzal,hogy elhagyjuk, amellett, hogy egészségesebb élelmiszereket fogyasztunk, olyan természetes kozmetikumok kerülhetnek bőrünkre, amik nemcsak nekünk, de az esőerdőknek, orangutánoknak sem ártanak.

Tudatosabbak lettünk

hands-600497_1920.jpg

A pálmaolaj termesztése körül sok probléma merül fel - környezetvédelmi és etikai egyaránt -, hiszen esőerdőket égetnek fel miatta, az ültetvényeken pedig gyakran alkalmaznak gyermekmunkásokat. A pálmaolaj böjt során jó érzés volt tenni a környezetért , más emberek életéért, tudatosabban választani vásárláskor. Ezzel együtt a többi társadalmi/környezeti problémára is jobban odafigyelünk a jövőben, például, hogy honnan érkezik az az adott élelmiszer, igyekszünk a helyit, minél közelebbről érkezőt választani.  

Spóroltunk

money-2724241_1920.jpg

Azok a termékek, amikben megtalálható a pálmaolaj nem feltétlenül olcsóbbak, mint mentes társaik. A csokik, nassolnivalók helyett gyümölcsöt, zöldséget vásároltunk, saját magunk készítettük el az  édességet, így sokkal kevesebbet költöttünk.

Egyszerűbben vásároltunk, helyi termékeket

vegetables-2179805_1920.jpg

Eleinte rengeteg idő elment azzal, hogy a boltban a termékek címkéit olvasgattuk, de az egy hónap alatt megtanultuk gyorsan kiszűrni, hogy mi az, amiben pálmaolaj van. Rájöttünk arra is, hogy érdemesebb piacon vásárolni ( pl.: Czakó PiaczMOM Biopiac szombatonként, Szimpla Piac, Pancs gasztroplacc vasárnaponként) helyi termelőktől mert ők nem használnak pálmaolajat , így inkább őket, valamint a hazai gazdaságot támogattuk a nagy cégek helyett.

Új emberekkel beszélgettünk

conversation-1262311_1280.png

Ha piacon vásárol az ember, akarva-akaratlanul beszédbe elegyedik a portékáját árulóval, meg tudja kérdezni hogyan, miből készült az adott termék. A böjt alatt sokkal többet beszélgettünk az árusokkal erről. A vendéglátóhelyeken is mindig megkérdeztük, hogy használnak-e pálmaolajat, így ott is mindig elindult egy párbeszéd. Többször fordult elő, hogy elsőre nem mindig értették, hogy ez miért fontos és miért nem jó, ha használják ezt az olajat. Azonban azt tapasztaltuk, hogy ha elmeséltük, hogy milyen károkat okoz a pálmaolajtermelés ők is érdeklődőek lettek, volt aki csatlakozott a böjthöz.

Írjátok meg nekünk Ti is Facebookon vagy a gasztrohos@gasztrohos.hu-ra  hogy éreztétek magatokat a böjt alatt, milyen pozitív, negatív változásokat hozott az életetekbe a pálmaolaj mentesség!

Megosztom Facebookon!Megosztom Twitteren!Megosztom Tumblren!


Áprilisi medvehagymás receptek

$
0
0

szezonalis_04.jpg

Áprilisban szezonális zöldségek közül az egyik legkönnyebben felhasználható alapanyag a medvehagyma. Ezért is nagyon kedvelem. Viszont nagyon kell vigyázni, hiszen gyakran tévesztik össze az erdőben való gyűjtés alakalmával a gyöngyvirággal, amelynek nagyobb mennyiségű fogyasztása végzetes lehet. Segít a megkülönböztetésben, ha a két ujjuk között összedörzsöljük a leveleket, a medvehagymának fokhagymára emlékeztető jellegzetes illata van.

  • Vitaminok közül a C-vitamint tartalmaz.
  • Jótékony tulajdonságait tekintve érdemes megemlíteni a koleszterinszint- és vérnyomás csökkentő, továbbá baktérium- és gomba elleni hatását.
  • Fogyaszthatjuk nyersen salátákhoz keverve, esetleg pesto (olajos magvakkal, parmezán sajttal, olajjal és egy kis sóval, borssal összeturmixolva) formájában, továbbá főzve levesként, főzelékként és pogácsákat is ízesíthetünk vele.


Íme néhány recept, amit könnyen és gyorsan elkészíthetünk:


Medvehagyma krémleves

img_3735.jpg


Hozzávalók:
4 db kisebb burgonya
1 kis fej vöröshagyma
1 csokor medvehagyma
zöldségalaplé
2 evőkanál olaj
só, bors


1. Az apróra vágott vöröshagymát olajon megfonyasztjuk, majd hozzáadjuk a burgonyát és felöntjük az alaplével. Amikor már puha a burgonya hozzáadjuk a medvehagymát és pár percig főzzük még.
2. Botmixerrel pürésítjük, majd újra felforraljuk és szükség esetén sózzuk, borsozzuk.

Medvehagymás frittata

img_3727.jpg


Hozzávalók:
4 db bio tojás
1 kisebb csokor medvehagyma
4 db csiperke
4-5 db aszalt paradicsom
2 evőkanál olaj
só, bors


1. Az olajon megpároljuk a gombát, majd hozzáadjuk az aszalt paradicsomot. Közben egy tálban összekeverjük a tojásokat és az apróra vágott medvehagymát, amit izesítünk és ezt öntjük a gombára.
2. Ha a tojás a serpenyő pereménél kezd megszilárdulni, akkor 200 fokosra előmelegített sütőben 10-15 perc alatt készre sütjük.

Medvehagyma pesto

img_3758.jpg


Hozzávalók:
1 csokor medvehagyma
1 marék dió
2 evőkanál parmezán
kb. 100-125 ml olaj
só, bors


Turmixgépben a hozzávalókat összeturmixoljuk. Reggeliként szendvicsekhez vagy ebédként tésztával fogyaszthatjuk. (Hűtőben akár egy hétig is eláll, de figyeljük arra, hogy az olaj mindig ellepje.)

További medvehagymás receptekért érdemes ellátogatni a Gasztrohős honlapjára. Külön
ajánlom figyelmetekbe a Medvehagymás gnocchit, és ezt a Pikáns tavaszi spagettit.

A cikket írta: Sarnyai Tünde dietetikus

 

Megosztom Facebookon!Megosztom Twitteren!Megosztom Tumblren!

Újabb magyar sikerek a környezetbarát szakácsversenyen

$
0
0

img_9283.jpg

Az Olivier Roellinger által fémjelzett szakácsverseny célja, a fenntartható halfogyasztás népszerűsítése. Az elmúlt évek tapasztalatai már megmutatták, hogy a magyar diákok kitűnő fogásokat dobnak ehhez össze. Idén, a legjobb három közé került két magyar versenyző is, akiket sikerült elkapnunk egy rövid interjúra.

[...] Bővebben!

Megosztom Facebookon!Megosztom Twitteren!Megosztom Tumblren!

Itt egyél vasárnap, ha jót akarsz!

$
0
0

Azt már mindenki tudja, hogy április 22. a Föld Napja. Az iskolák, cégek ekkorra időzítik természetjáró programjaikat és a médiában is hallani róla minden évben. Na de mit tegyen az ember lánya/fia, ha enne egy jót ezen a jeles napon? A Gasztrohősök segítenek ahol tudnak; ajánlunk néhány helyet, ahol nem csak jót ehetünk, de ezzel jót is tehetünk a bolygónknak. 

adventure-ball-shaped-blur-346885.jpg

Budapesten:

Slow Foodiez

slowfoodiez2.jpg

Lassulós, elmerengős helyet keresel? A Slow Foodiez otthonos kis belsejével és isteni vegetáriánus, vegán ételeivel garantáltan hagyja, hogy a Föld jobbá tételén járasd az agyad. Ha pedig otthonra is vinnél az érzésből (és a finomságokból), komposztálható csomagolásban meg is tudod tenni.

Csendes

csendesletterem_2.jpg

Nevével ellentétben nem egy suttogós, visszafogott helyről beszélünk. A hely sajátos, vintage berendezése már megér egy látogatást. Amihez már csak hab a tortán a bio kávé, a hazai gyógy-, és gyümölcsteák. Itthonról érkeznek még a gyümölcslevek és szörpök is.

Kozmosz Vegán Étterem

26196462_694483547407326_4605214281737464339_n.jpg

Ha nem akarunk messzire menni a városból, de szeretnénk a zöldben tölteni a napot a Hunyadi tér szuper választás. Azért is, mert ha megéhezünk, egy lépésre találjuk a Kozmoszt, ahol szezonális, vegán ételekkel és bio teákkal várnak minket.

Szimpla háztáji

szimplahaztaji.jpg

Annál közelebbről, mint ahonnan a Szimpla háztáji szerzi az alapanyagait kevés hely tudná. Könnyű a dolguk, hiszen közeli “rokonuk”, a Szimpla kert minden vasárnap termelői piacot tart (szintén szuper Föld napi program). A Háztájiban és a Kertben is isteni hazai gyümölcsleveket, szörpöket szürcsölhetünk, az elviteles csomagolóanyagok pedig komposztálhatók.

Larus étterem

file_002.jpeg

A Larus étterem azzal, hogy úttörőként Szívószálmentes vendéglátóhellyé vált, máris rengeteget tesz a környezetért, de nem álltak meg ennél az egy dolognál. Séfjük, Várvizi Péter minden héten lenyűgöző, hetente változó szezonális menüket alkot. Nyáron az ételekhez a teraszon cseperedő fűszernövényeket használják. A vendégek poharába pedig magyar borok és sörök kerülhetnek.

Murok kávézó

29513108_1814503595524272_1423513171015963726_n.jpg

A már-már nyárias melegben kedve támad az embernek egy jó sörözéshez. A Murokban nem csak hazai, kézműves sörök mellett beszélgethetünk egy jót. A sör mellé jól fognak csúszni a termelői alapanyagokból készült mártogatósok, szendvicsek, amikhez a fűszernövényeket helyben, aquapóniás rendszerben próbálják termeszteni.  

Jardinette Kertvendéglő

jardinette_20160718_fb_orig_33_2.jpg

Ha egy csodaszép kerthelyiségre vágynánk, irány a Jardinette Kertvendéglő! Az árnyas fák alatt választhatunk a sok szezonális, kistermelői alapanyagokból készült fogások közül. Extra, hogy vasárnap még kreatív foglalkozás is várja a gyerekeket.

Smúz Café

17021448_1456764077730036_4649564915082978959_n.jpg

A Kossuth tér melletti kávézó virágbolt is egyben, így hát a friss illatot beszippantva teljesen át is jár minket a Föld Napja érzés. Emellett a Élőbolygó Alapítvány biodinamikus gazdaságában termelt tejet és tejtermékeket használják. A Földünk megóvása érdekében pedig ahol csak a szabályozások engedik környezetbarát tisztítószerekkel takarítanak.

Kéhli Vendéglő

15977159_1197877493614647_4066600634214494102_n.jpg

Ha a vasárnap a tradit cionális ebéd napja, a Kéhli Vendéglő a tökéletes Föld napi ebédhelyszín. A finom ételek mellé bio szörpök, teák vagy akár borok dukálnak. Elárulunk egy kulisszatitkot is: ugyan nem a Föld Napján, de hamarosan ebéd menüt is találhatunk majd itt, ami a vendéglő saját bio kertjének alapanyagaiból készül.

KIOSK

makosguba_jog.jpg

A KIOSK nem csak a Föld sorsát viseli szívén azzal, hogy szezonális alapanyagokból főz és komposztálható dobozokkal igyekszik csökkenteni az ökológiai lábnyomát. Az itthon élő embereken is segít, hiszen dolgozói évente többször látnak vendégül rászorulókat, a tulajdonos pedig a Segítő Angyalok Alapítvány egyik alapítója.

Vidéken:

Bonne Chance Restaurant & Hotel

bonnechance_kulso.jpg

Azoknak a szerencséseknek is van ajánlatunk, akik Zala megyében töltik a hétvégét, vagy ott laknak. A Bonne Chance étteremben, Bázakerettyén nem pazarolják az alapanyagot: a ‘nose to tail’ elvek alapján igyekszenek mindent felhasználni a fültől a farokig. A helyi alapanyagok használata mellett se menjünk el szó nélkül; környékbeli,  családi gazdaságokból érkezik a zöldség, a kézműves sajtok és a marhahús is, a kenyeret pedig maguk sütik. Mi már indulunk is! :)

Yes, Chef!

dsc_0618.jpg

Ha az ország másik fele irányába indulnánk, ne hagyjuk ki a Tiszántúl első Fenntartható Vendéglátóhelyét, a Yes, Chefet sem. A kis hamburgerezőben nagyjából minden helyi alapanyagokból készül, még a bio 100%-os gyümölcslevek is a közelben lévő Gyuláról érkeznek. Ha ez nem lenne elég, hogy bizonyítsuk környezettudatosságukat; szelektíven gyűjtik a szemetet és a pálmaolaj is tiltólistán van náluk.

Megosztom Facebookon!Megosztom Twitteren!Megosztom Tumblren!

Víztakarékos mecénásprogram

$
0
0

drop-of-water-545377_1280.jpg

Napjainkban egyre többször halljuk, hogy a szennyezések és pazarlások következtében a jövő generációjának kevesebb édesvíz fog a rendelkezésére állni. Ennek megelőzése érdekében hozta létre szemléletformáló, víztakarékossági programját a Vízinnovációs Kft, a Felelős Gasztrohős Alapítvány egyik partnere. A kezdeményezés tökéletesen példázza, hogy a fenntarthatóság nem csak a környezetvédelemről, a társadalmi felelősségvállalásról is legalább annyira szól.

“Nyolc éve foglalkozunk víztakarékossággal, Programunkat a környezetünk védelméért, hazánk édesvíz készletének megóvásáért hoztuk létre.

Hatása még, hogy a minőségi víztakarékos eszközök használatával (csapok, zuhanyok, wc tartályok) egy lakás, étterem, illetve egy intézmény víz és csatorna számlája átlagosan 30 %-al csökken.” - mondta el Klapka Réka a Vízinnovációs Kft. munkatársa.

A Program azonban nem egy átlagos kezdeményezés. Miután a projekt kitalálói többször is azt látták, hogy az óvodák, iskolák ugyan nyitottak lennének a Program iránt és örömmel adnák tovább a szemléletet is a gyerekeknek, azonban forráshiány miatt nincs lehetőségük részt venni, ezért a projekt megalkotói kitaláltak egy inspiráló szándékú megoldást. Az “Önmagunkon túl” Programban a gazdasági élet szereplői -  akik maguk is megelégedéssel használják a víztakarékos eszközöket - “szponzorálják” meg egy általuk kedvelt, szívükhöz közel álló intézmény víztakarékos eszközeit.

ajandek_rajz_es_vers.jpg

Budapesten a hatodik kerületben található Szív óvoda, örökös Zöld Óvodaként nagyra értékelte és nagy örömmel üdvözölte azt a két támogatót, akik által az Óvoda csapjai, zuhanyai és wc-tartályai víztakarékossá válhattak.

A támogatást két, a kerületben található vendéglátóhely – egy pékműhely és egy étterem tulajdonosa vállalta örömmel.

Az egyik támogató a Fenntartható Vendéglátóhely minősítéssel rendelkező, Kozmosz vegán étterem tulajdonosa, aki lelkesen járult hozzá a kerületben található Szív Óvoda víztakarékossá válásához.

sziv_ovoda_a_tanusitvanyt_az_ovodavezeto_veszi_at.jpg

A kapott víztakarékos eszközök használatával az első két hónapban átlagosan 35,6%-al csökkent az Óvoda vízfogyasztása. Ez havonta átl. 24 m3 megtakarítást jelent, azaz 24 ezer liter vizet, évente pedig 288 ezer litert, amit nem kellett kitermelni a Földből és nem válik szennyvízzé. Az éves megtakarítás egy 4 fős család körülbelül másfél évnyi vízfogyasztását fedezné. A program célja, hogy Magyarország összes óvodájához, iskolájához eljuthassanak, amivel évente egy negyed Balatonnyi vizet spórolnának meg a jövő generációjának, vagyis felnőtt önmaguknak. Reméljük, hogy céljuk megvalósul és minél több Fenntartható Vendéglátóhely összefogásáról, támogatásáról számolhatunk be a jövőben is.

Megosztom Facebookon!Megosztom Twitteren!Megosztom Tumblren!

Kóstold meg a “zöldeket” a Gourmet Fesztiválon!

$
0
0

A Gourmet Fesztivál valljuk be, nem igazán a fenntarthatóságról szól, persze nem is ez a célja. De azért mégis van megoldás, ha szeretnél olyan éttermeket választani a fesztivál alatt is, akiknek fontos a környezetvédelem. Idén öt Fenntartható Vendéglátóhely is képviselteti magát a pünkösdi hétvégén megrendezésre kerülő rendezvényen, ínycsiklandóbbnál, ínycsiklandozóbb fogásokkal.

Babel Budapest

babel.jpg

Kacsa parmentier

Tojásos galuska, jégsaláta,szarvasgomba

Édes hagyma, kaviár

A Babel a magyar-regionális konyha hagyományaira építő fine dining étterem, kiváló minőségű, helyi alapanyagokkal dolgozik. Az étterem idén bekerült, Magyarországról elsőként az OAD (Opinionated About Dining) 100+ European Restaurant listájára, méghozzá a Gourmet Fesztiválon is kóstolható messzeföldön is híres -ahogy azt a példa is mutatja-, tojásos galuskájukkal. Amire az étterem kritikusok rábólintottak az rossz nem lehet, próbáljátok ki!

KIOSK Budapest

kiosk.png

Beefbar truffles mini kobe burger

Kacsa parmentier, kacsamáj mártás, rebarbara

KIOSK kenyérfagylalt

Hóbort desszert

A múlt héten 5. születésnapját ünneplő étterem szoros kapcsolatban áll az előbb említett Babellel. Ha náluk megkóstoltuk a Tojásos galuskát, akkor a KIOSK-nál se hagyjuk ki a Hóbort névre keresztelt fokhagymás desszertet, mely szintén hozzásegítette az éttermet a neves listára kerüléshez. Persze, ha belénk fér a többi fogást se hagyjuk ki!

Larus étterem

larus.jpg

Passiókrémleves feketeribizli-kompóttal

Vadas marha gőzgombócban

Paszternákpüré zsenge zöldségekkel, citromos tápiókakaviárral

Sós karamell toffee

Várvizi Péter, a Larus étterem séfje számára nagyon fontos, hogy friss, szezonális alapanyagokból főzzön, amit szezonálisan változó étlapjuk jól tükröz. A szezonalitás mellett pedig a környezetvédelem is fontos a számukra, így bevállalták azt, hogy vegetáriánus fogással is készülnek a fesztiválra. Ha eddig azt gondoltad, hogy húsmentes fogással nem lehet jól lakni, engedd, hogy rácáfoljanak!

Natura Hill Zebegény

naturahill.jpg

Házi szörp kiskertünkből

Börzsönyi fészekalj

Naplemente a Dunán - Mihályi Patisserie meets Natura Hill

A festői Dunakanyarban található Natura Hill szálloda teljes mértékben fenntartható vendéglátásra specializálódott. Ennek csak egy kis szeglete az éttermi rész, de annál nagyobb dolog nekünk, hogy szinte kizárólag helyből érkeznek az alapanyagok, tavasztól őszig pedig saját birtokuk javait is megkóstolhatjuk náluk, amiből most a fesztiválra is hoznak ízelítőt ‘Házi szörp kiskertünkből’ formájában. Az pedig, hogy mit rejt a Börzsönyi fészekalj, legyen meglepetés!

N’iceroll

niceroll_1.jpg

-30 fokos platnin, a fagyizóban megismert Thaiföldről érkezett technikával, frissen készülnek majd a tekercsek, azonban a Gorumet Fesztiválra új köntöst kapnak, és tányérdesszertként kerülnek a lebomló tálakba. Az ország első fenntartható fagyizója méltó lezárása lesz a napunknak, pláne, ha Konyhafőnök c. műsor nyertese, a hely tulajdonosa, Böröcz Zsófi készíti el nekünk. (Ezt persze nem tudjuk garantálni, de a fagyit semmiképp se hagyjuk ki! :))

A képek nem a Gourmet fesztiválon kínált ételekről készültek.

Megosztom Facebookon!Megosztom Twitteren!Megosztom Tumblren!

Májusi spárgás és epres receptek

$
0
0

szezonalis_05.jpg

Májusban szezonális zöldségek közül az egyik kedvencem a spárga. Hiszen kb. 95%-a víz, emellett energiatartalma is kedvező, ezért jól beilleszthető fogyókúrázók étrendjébe. Emellett kiemelendő B1-, B2-, C-, K- és E-vitamin- , valamit foláttartalma, ásványi anyagok közül jelentős a káliumtartalma. A zöld spárga karakteresebb ízű, szára kevésbé fás. A fehér spárgát meg kell hámozni, a zöldet viszont nem. Érdemes őket főzéskor a csúcsukkal felfelé elhelyezni a lábasban, hogy a fejek ne puhuljanak meg túlzottan. Mindkettőből készíthetünk krémlevest, felfújtat, salátát, pitét, de köretként is kiválóak húsok, halak mellé.

A gyümölcsök közül nem lehet nem megemlíteni az epret, hiszen élelmirosttartalma hozzájárul a megfelelő bélműködésünkhöz, ezenkívül kiemelkedő a C- vitamin és antioxidáns-tartalma. Antocianinok nevű fitonutriensekben is gazdag, amelyek fogyasztásával csökkenthető a szív-és érrendszeri- valamint egyes daganatos betegségek mint pl. az emlő-, prosztata-, vastagbél,- végbéldaganatok kockázata. Fogyaszthatjuk nyersen saláták, smoothiek, levesek alapanyagaként, főzve lekvár, sütemények alapanyagaként.

Íme néhány recept, amit könnyen és gyorsan elkészíthetünk:

Rántotta sonkába göngyölt zöldspárgával, salátával

img_4050.jpg

Hozzávalók:

4 db bio tojás

10-12 db zöldspárga

4 szelet sonka

2 marék ruccola

8-10 szem eper

2-3 evőkanál balzsamecet

2 evőkanál olaj

Elkészítés:

A tojásokból rántottát sütünk. Közben a spárgát lobogó vízben kb. 5 perc alatt megfőzzük, majd sonkával betekerjük és serpenyőben megsütjük. A salátához a megmosott epret felszeleteljük és összekeverjük a ruccolával és a balzsamecettel.

Spárgás, aszalt paradicsomos pite

img_4147.jpg

Hozzávalók:

fél csomag zöldspárga

1 evőkanál olaj

10 db aszalt paradicsom

½ pohár tejföl

reszelt sajt

2 db tojás

só, bors

½ csomag leveles tészta

Elkészítés:

A spárgát olajon megpároljuk. Közben a tojásokat a tejföllel, sóval, borssal, reszelt sajttal összekeverjük. A leveles tésztát formába illesztjük, majd erre öntjük rá a tejfölös keveréket, végül rászórjuk a megpárolt spárgát, aszalt paradicsomot és 200 fokosra előmelegített sütőben kb. 15 - 20 perc alatt készre sütjük. 

Spárgaleves

img_4014.jpg

Hozzávalók:

1 csomag zöldspárga

1 fej vöröshagyma

2 evőkanál olaj

zöldségalaplé

só, bors

Elkészítés:

A vöröshagymát apróra vágjuk és az olajon üvegesre pirítjuk, majd hozzáadjuk a spárgát és felöntjük az alaplével, szükség esetén sózzuk, borsozzuk. 10-15 perc alatt készre főzzük és turmixoljuk. Ízlés szerint napraforgómaggal díszíthetjük.

További spárgás és epres receptekért érdemes ellátogatni a Gasztrohős honlapjára. Külön ajánlom figyelmetekbe a Spárgafőzeléket, a Bazsalikomos eperkrémlevest, az Epres morzsasütit, az Epres-rebarbarás dzsemet.

A cikket írta: Sarnyai Tünde dietetikus

Megosztom Facebookon!Megosztom Twitteren!Megosztom Tumblren!

Fenntarthatóan ünnepelték az "Oscar-díjas" zöld projekteket

$
0
0

Egy évvel ezelőtt izgatottan ültünk az E.ON Energy Globe magyarországi díjátadóján és vártuk, hogy bejelentsék a nyerteseket. Legnagyobb szomorúságunkra nem mi kaptuk meg a díjat, - pedig már elképzeltük milyen jól mutat majd az irodánkban. Azonban idén megtapasztalhattuk, hogy végül, mint a mesékben, mindenki megkapja méltó jutalmát.

eon_energy_globe_4.jpg

Az energiavilág “Oscar-díjaként” is emlegetett eseményt a Várkert Bazárban rendezték meg a fenntarthatóság jegyében. A rendezvény teljesen karbonsemleges volt; utómunkával kiszámolták, hogy mennyi volt a rendezvény CO2 kibocsátása és ennek ellensúlyozására fákat ültettek. Emellett pedig megkértek minket, hogy segítsünk zölddé tenni a cateringet. Egy Gasztrohős pedig ott segít, ahol tud, így hát a PET palackokat eltüntettük, visszaváltható üvegpalackok kerültek a helyükre. Természetesen nekünk nem csak az augusztus (műanyag) szívószálmentes, így a vendégek rúzsukat nem, de a környezetet kímélve italozhattak.

Rájöttünk, hogy sima résztvevőként is legalább annyira tud izgulni az ember, mintha jelölt lenne. Végig izgatottan és meghatottan néztük a leginnovatívabb hazai, zöld projekteket és elismertük a zsűri munkáját, hiszen mi biztosan nem tudtunk volna dönteni a sok lenyűgöző projekt közül. De titkon megsúgjuk, hogy például a Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézetnek, Burgmann Nóra “Zöld Matek” programjának és az Európalánta Egyesület Bábos ökokuckójának nagyon drukkoltunk.  A győztesek teljes listáját itt találjátok.

eon_energy_globe_3.jpg

Persze az ételek sem “menekültek meg” a zöldítéstől: a díjátadó izgalmaiban megéhezett vendégek nagyrészt hazai, szezonális alapanyagból készült ételeket kóstolhattak. Minden fogásból volt legalább egy vegetáriánus változat is, a vegánok pedig külön menüt kérhettek. A mi kedvencünk a ponty-, és a paszternák saláta, a karfiolropogós és a bodzás desszert volt.

eon_energy_globe.jpg

Az eseményről nem csak rengeteg élménnyel és teli hassal mehettünk haza; az Egy zöld lépés program keretein belül mindenki hazavihetett egy vállalást, pl.: egy hétig csak szezonális gyümölcsöt-zöldséget fogyaszt, kihúzza a töltőt a konnektorból, ha már nem használja, tömegközlekedéssel jár. Az asztaldíszként szolgáló cserepes virágok, fűszernövények pedig kis zászlójukkal azt kérték, hogy vigyük őket magunkkal és tartsuk életben. Ez az igazi vállalás, de próbálunk megbirkózni vele! :)

eon_energy_globe2.jpg

Ha Te is szeretnéd, hogy rendezvényed  valóban környezetbarát legyen és ne csak egy jó marketingszlogen, keress minket!

Megosztom Facebookon!Megosztom Twitteren!Megosztom Tumblren!


Újhullámos kávézó újhullámos, fenntartható gondolkodásmóddal: ez a Reggeli

$
0
0

Pécsett biztosan van valami a levegőben, hiszen számos zenész, művész indult innen, emellett csodás borok készülnek a vidéken és jó fej emberekből sincs hiány. A jó fej emberek, pedig szuper, Fenntartható Vendéglátóhelyeket nyitnak, amilyen a Reggeli is.

img_1936.JPG

Felcser Dávid és Szép Tamás 7 éve vágtak bele a vendéglátásba, az azóta kultikus hellyé avanzsált Nappalival. Már ott is odafigyeltek arra, hogy amit egy szórakozóhelyen lehet, azt megtegyék a környezet érdekében; szelektíven gyűjtötték és gyűjtik azóta is a hulladékot, valamint a városban elsőként kezdtek el visszaváltható repoharat tartani, az eldobható műanyag viszont szóba sem kerülhet náluk. Az italok tekintetében pedig olyan környékbeli borászok borait kínálják, akik nem annyira ismertek, de legalább olyan minőséget biztosítanak. A sör pedig milyen is lehetne, ha nem pécsi?

Ezzel a szemlélettel alkották meg a sokat tapasztalt Nappali, bulizás helyett a gasztronómia irányába forduló kistestvérét, a Reggelit, ahol lebomló az elviteles csomagolás, az pedig, Dávid elmondása szerint természetes, hogy minden tisztítószer Ecolabel minősítés és a lámpák LED égőkkel működnek. A névválasztás nem a véletlen műve, reggeltől egészen délután 3 óráig élvezhetjük a nap (szerintem) legjobb étkezését. Az étlapon vannak reggeli klasszikusok, mint például a ’ham and eggs’ és a rántotta. Az ételekbe a tojás egy Pécs közeli falu polgármesterétől érkezik, aki a Reggelinek köszönhetően tudta növelni gazdaságát. Ebből is látszik, hogy a tulajdonosok nem csak a környezet jövőjét de a társadalom fejlődését is szívükön viselik, áprilisban például Ability Café akció keretein belül teremtettek esélyt a fogyatékkal élő fiatalok társadalmi beilleszkedésére. Ott jártunkkor az emeleten Artcycling kiállítás volt látható, az alsó szint falait pedig egy pécsi designer képei díszítették.

img_1938.JPG

 A finom és emellett Instagram kompatibilis – ami lássuk be, manapság elég fontos- reggelik alapanyagainak nagy része termelőktől érkezik, a fentebb már említett tojáson kívül a saláta például egy helyi, de bolgár nemzetiségű sráctól érkezik, a csírákat a pécsi Naturi adja, és még az isteni kávé is magyar pörkölésű. Persze a kínálatból nem maradhatott ki a trendi reggelik messzeföldről érkező „királya”, az avokádó sem. Dávidék azonban ebben is példát mutatnak; amíg nem tudnak kikísérletezni egy tökéletes alternatívát a kis zöld tojás helyettesítésére, igyekeznek a lehető legközelebbről beszerezni azt. Ha pedig megszomjaznánk választhatunk a házi szörpök, gyümölcslevek, hidegen facsart levek kínálatából, de a vendégtérben található egy szűrt ivóvíz csap is, ásványvíz helyett inkább ezt ajánljuk.

img_1940.JPG

Mi már alig várjuk, hogy újra legyen apropónk egy pécsi látogatásra és egy kiadós Reggelire, amikor már azt is tudni fogjuk, hogy az étel melegentartónak kinéző pult igazából egy szelektív szemetes. Ígérjük mi visszavisszük a tányérunkat és szelektálunk is! �

Megosztom Facebookon!Megosztom Twitteren!Megosztom Tumblren!

EcoGarden, az otthoni növénytermesztés forradalmasítása

$
0
0

Termessz és figyeld ahogy magból kikel a házi veteményeskerted

the_ecogarden.png

Az Ecobloomáltal fejlesztett EcoGarden egy miniatűr okos üvegház és önfenntartó akvárium egyben, amely lehetővé teszi, hogy egész évben friss és természetes fűszernövényeket és zöldségeket termeszthess. Helyezd az akváriumot  lakásod bármely pontjára, és kezeld a rendszert a világ bármely pontjáról a hozzá tartozó mobil alkalmazás segítségével.

  • A teljesen automatizált EcoGarden lehetőséget ad arra, hogy otthon, belső térben termeszthess friss zöldségeket/gyümölcsöket, mindezt egy játékos, interaktív és tanító módon
  • A technológiai megoldásokkal folyamatosan nyomon követheted a rendszer működését
  • Eper akár télen is? Többé nem akadály! A beépített LED lámpáknak és az intelligens rendszernek köszönhetően egész évben termeszthetsz kedved szerint
  • A halaknak köztudottan nyugtató hatása van, melyek csökkentik a stresszt
  • Költöztesd be a természetet az otthonodba ezzel az élettel teli termékkel és élvezd a nyugtató hatását

Az Ecobloom célja, hogy az emberek közelebb érezhessék magukhoz a természetet és a természetes élelmiszerek termesztését. Ennek keretében a cég megalkotta EcoGarden termékét, mely interaktív élménnyé varázsolja a növénytermesztést a négy fal között. Egy ősi módszert modernizálva hozták létre intelligens és modern terméküket. A hal ürüléke tápanyagokban gazdag forrást jelent a növényeknek, miközben a növények kiszűrik a káros anyagokat a vízből, így létrehozva egy természetes és önfenntartó ökoszisztémát. Ez egy forradalmian új módja a friss és lokális növénytermesztésnek. Ez a technológia közel 90%-al hatékonyabb, mint a hagyományos termesztési módok. Továbbá teljesen önnfentartó és akár kétszer gyorsabb növekedést tesz lehetővé. Mindezek mellett teljesen növényvédőszer- és földmentes, valamint magasabb terméshozamot eredményez.

Az EcoGardent otthonod bármely pontján elhelyezheted és a világ bármely pontjáról nyomon követheted a rendszered működését. A mobil alkalmazás segítségével nyomon követheted a növények és a halak állapotát.

Az EcoGarden takarékos LED technológiát alkalmaz, mely a növényekhez illeszkedve optimalizálja az energiafelhasználást és a termesztést. A felhasználó továbbá a LED lámpák színét és intenzitását is állíthatja, mellyel kitapasztalhatja, hogy milyen hatása van a különböző beállításoknak a növények fejlődésére. Játékos módja a kísérletezésnek és tanulásnak!

A technológián túl a design is hangsúlyos szerepet kapott a tervezés során. A skandináv design szellemiségében tervezett akvárium bármilyen belső térben dekoratív kiegészítő elem lehet minimalista és letisztult megjelenésével, mely a természet szépségét hangsúlyozza.

ecogarden_hallway.jpg

 

Az Ecobloom-ról:
Több évnyi kutatás után a céget 2017-ben alapította Hamza Qadoumi Stockholmban két barátjával, Juannal és Emillel, akik szintén részt vettek az EcoGarden fejlesztésében, valamint egy fenntarthatóbb jövő megalapozásában. A cég víziója, hogy forradalmasítsa a lokális növénytermesztést úgy, hogy választ adjon globális problémákra is, úgy mint a túlzott vízfogyasztás és élelmiszerpazarlás.

További információk a cég weboldalán érhetőek el (jelenleg angolul és spanyolul)

A cikket írta: Orbán Emese

Megosztom Facebookon!Megosztom Twitteren!Megosztom Tumblren!

Szezonális sütik - eper és meggy

$
0
0

Végre itt a jó idő és vele együtt egyre több friss, szezonális gyümölcs jelenik meg a piacon. Az én kedvencem az eper és a meggy, alig várom a május végét, amikor a nagymamám kertjében megjelennek az első piros szemek. Ilyenkor előkerülnek a családi receptek, és ha tehetjük, közösen sütünk hétvégén. A következő receptek könnyen elkészíthetők a friss gyümölcsökből. Az ötletekért és a segítségért köszönet anyukámnak és a húgomnak.

Epres tejberizses muffin

15 dkg vaj, 10 dkg cukor, 2 tojás, 1,5 dl tej, 3 kiskanál sütőpor, 15 dkg liszt, 20 dkg tejben főtt rizs, 15 dkg eper, egy csomag vaníliás cukor

A vajat kikeverjük a tojással és a cukorral, hozzáadjuk a tejet, és a vaníliás cukrot, majd a lisztet, sütőport. Ezután hozzákeverjük a tejberizst és végül az epret. Kibéleljük a muffin formákat papírral, belekanalazzuk a tésztát, 180 fokon, légkeveréses sütőben, 20- 25 perc alatt készre sütjük.

(recept: Korpádi Péter Muffinok és pogácsák)

Meggyes pite

Tészta: 35 dkg liszt, 15 dkg cukor, 15 dkg vaj, 1 egész tojás, 1 tojásfehérje, 1 csomag sütőpor, 1-2 evőkanál tejföl, tojássárgája a tetejére

Töltelék: 50 dkg meggy, cukor és fahéj ízlés szerint, 6-8 evőkanál zsemlemorzsa

Közepesen lágy tésztát gyúrunk a hozzávalókból, majd a hűtőben pihentetjük fél órát. Közben megmossuk és kimagozzuk a meggyet, megszórjuk a cukorral és a fahéjjal. A tésztát elfelezzük, lisztezett felületen kinyújtjuk, kivajazott piteformában 180 fokon 8 percig sütjük. Ezután kivesszük és pár kanál zsemlemorzsát szórunk rá, kinyomjuk a meggy levét, a pitébe tesszük, ismét megszórjuk zsemlemorzsával, majd a maradék tésztát is kinyújtjuk és befedjük vele a meggyet. Díszítjük a pitét, és tojássárgájával bekenjük. 175 fokon 25-30 perc alatt megsütjük.

Epres-túrós kakaós piskóta

Piskóta: 3 tojás, 3 evőkanál víz, 6 evőkanál cukor, 5 evőkanál liszt, 1 evőkanál kakaó, fél csomag sütőpor

Túrókrém: 250 g túró, 2 dl tejszín, 4 evőkanál cukor, 150 g eper

A piskótához szétválasztjuk a tojásokat, a sárgáját a vízzel és a cukorral habosra keverjük, majd hozzáadjuk a többi száraz hozzávalót. A fehérjét kemény habbá verjük, és óvatosan a tésztához keverjük. 175 fokon, légkeveréses sütőben megsütjük, még melegen feltekerjük. A túrót összekeverjük a cukorral, a tejszínt felverjük és a túróhoz adjuk. Ha kihűlt a piskóta, megkenjük a túrókrémmel, az eperrel megszórjuk, feltekerjük.

tekercs3.JPG

További szezonális süti recepteket, mint például ez az Epres morzsasüti, vagy ez a meggyes mákos piskóta  találhattok még a Gasztrohős honlapján.

 

A cikket írta: Tóth Anita

Megosztom Facebookon!Megosztom Twitteren!Megosztom Tumblren!

Júniusi szezonális receptek

$
0
0

szezonalis_06.jpg

Júniusban szezonális zöldségek közül gyorsan elkészíthető alapanyagok a zöldbab és a spenót. A zöldbab energiatartalma 41 kcal/100 g, 6,8 g/100 g szénhidrátot, 2,6 g/100 g fehérjét, 0,3 g/100 g zsírt és 3,03 g/100 g élelmi rostot tartalmaz. Ásványi anyagok közül káliumot, kalciumot, foszfort, magnéziumot, nátriumot, cinket, mangánt és a vitaminok közül B1-,B2-, B3-,C- vitamint, folsavat, biotint tartalmaz. Fogyaszthatjuk főzve leves vagy főzelékként, párolva, rakott vagy csőbensültként is.

A spenót tartalmaz vasat (nehezen felszívódó formában), kalciumot, magnéziumot, káliumot, mangánt. A leveleiben karotin található, de gazdag flavonoidokban is. Vitaminok közül A-, C- és K-vitamin és folsav található benne, ezért különösen javasolt a kismamáknak. Nem árt megjegyezni, hogy viszonylag nagy mennyiségben tartalmaz oxálsavat, ami gátolja a kalcium és a vas felszívódását, továbbá a kőképződésre hajlamos egyéneknél fokozhatja az epe-, és vesekőképződést. Ezért a fogyasztásukat nem szabad túlzásba vinni. Javasolt, hogy 10-14 naponként változatos formában kerüljenek az asztalra. Fogyaszthatók nyersen salátaként, akkor az oxálsavtartalmuk megmarad teljes egészében. Ha főzve készítjük és az első főzőlevet leöntjük, akkor a kioldódott oxálsav jelentős része a leöntött főzővízben marad.

A nyári saláták kitűnően kiegészíthetők szezonális gyümölcsökkel pl. cseresznyével. A cseresznye 84%-a víz, energiatartalma 63 kcal/100 g, 14 g/100 g szénhidrátot és 0,8 g/100g fehérjét tartalmaz. Ásványi anyagok közül kálium, foszfor, kalcium, magnézium, cinket, mangánt és a vitaminok közül B1-, B2-, C-vitamint, folsavat tartalmaz. Fogyaszthatjuk nyersen pl. saláták alapanyagaként, főzve kompót, befőtt, lekvár formájában és gyümölcsös sütemények alapanyagaként.

Íme néhány recept, ami könnyen és gyorsan elkészíthető:

Spenótfőzelék főtt tojással

img_4411.jpg

Hozzávalók:

500 g spenót

1 evőkanál olaj

2 dl tej

1 evőkanál keményítő

1 gerezd fokhagyma

só, bors

2 db tojás

A spenótot és a zúzott fokhagymát kevés olajon átfuttatjuk, majd sózzuk, borsozzuk és besűrítjük a tejben elkevert keményítővel. Közben a tojásokat 8-10 perc alatt megfőzzük.

Zöldbabfőzelék

img_4398.jpg

Hozzávalók:

500 g zöldbab

1 gerezd fokhagyma

1 evőkanál olaj

kapor

1 dl tejföl

1 evőkanál keményítő

A zöldbabot kevés olajon pár percig pirítjuk, majd hozzáadjuk a zúzott fokhagymát és felöntjük vízzel. Hozzáadjuk a kaprot és sózzuk, majd készre főzzük. Keményítővel elkeverjük a tejfölt, amihez főzőlevet keverünk a hőkiegyenlítés miatt és ezzel besűrítjük a főzelékünket.

Nyári saláta cseresznyével

img_4288.jpg

Hozzávalók:

500 g fejes saláta vagy jégsaláta

1 marék magozott cseresznye

mozzarella

pirított kenyérkocka

fehér balzsamecet

A salátaleveleket összekeverjük a kockára vágott mozzarellával, magozott cseresznyével, pirított kenyérkockával, balzsamecettel.

További spenótos, zöldbabos receptekért érdemes ellátogatni a Gasztrohős honlapjára. Külön ajánlom figyelmetekbe a Zöldbabsalátát, Spenótos-sült vajas krumplipürét fűszeres zellerszárral.

A cikket írta: Sarnyai Tünde dietetikus

Megosztom Facebookon!Megosztom Twitteren!Megosztom Tumblren!

Nose to tail - avagy együk meg az orrától a farkáig 2. rész

$
0
0

Ahol jelenleg én élek, ott szinte lehetetlen csirkeaprólékot beszerezni. Hogy főzzön így az ember magyar gyereke egy rendes levest?! De ha nem vagyunk ilyen reménytelen helyen, akkor is érdemes egész csirkét vásárolni. Mondom is, hogy miért.

Először is, ha megengedhetjük magunknak, hogy tanyasi vagy bio csirkét vegyünk, akkor szinte biztos, hogy azt egészben fogjuk kapni. Ez már elég érv lenne egy jó húsért cserébe. De van még más pozitív hozadéka is a dolognak. Szeretnék mindenkit meginvitálni a konyhámba, hogy bemutassam csirkevásárló és felhasználó szokásainkon keresztül, miért éri meg egészben venni az állatot.

img_20170610_163344.jpg

Először is, számolni egy fél csirkét szoktam fejenként, tehát ha csak 2 emberre számolunk elég egy csirke is, de én azt javaslom, inkább minimum két csirkét vegyünk egyszerre. Ha már nekiállunk bontani, csontozni, akkor legyen pár csomag ételnek való a fagyasztóba.

Tehát 2 egész csirkét általában úgy bontok szét, hogy lesz belőle 4 fél csirkemell, 4 egész comb, 2 farhát, 4 szárny, belsőségek, ha voltak a csirkéhez adva.

A mellet nem kell nagyon magyarázni, a legnépszerűbb húsrész. Ha nem használjuk fel azonnal és előre tudunk gondolkodni, akkor már fagyaszthatjuk úgy is, hogy felkockázzuk, felcsíkozzuk, lebőrözzuk, vagy betömködtük a bőre alá a fűszervajat. Így várja a sorát a fagyasztóban vagy a hűtőben.

A comb a második legnépszerűbb és valószínűleg sokak szerint a legjobb része a húsnak. Ha egészben fogjuk készíteni, akkor már csak a pácolás vagy a fagyasztás vár ránk. Azonban megtehetjük azt is, hogy a combot kettévágjuk alsó és felső combra és így tesszük el, én sokszor a szárnnyal együtt fagyasztom le valamelyik részt. Ha mondjuk BBQ csirkét vagy pörköltet fogok csinálni, akkor 4 szárny és 4 alsócomb megy együtt, a négy felsőcomb pedig külön, sütni vagy ragunak. Emellett van, hogy a combokat egészben kifilézem és vasalt csirkecombot esetleg rántott csirkecombot készítek belőle. Az így megmaradt csontot alaplébe vagy barna mártásba használom el.

chicken-3447080_1920.jpg

A farhátból, csirkenyakból és lábból vagy szintén alaplé vagy pedig leves készül nálam, ha a szárnyat nem raktam össze egy comb csomaggal, akkor van, hogy az is a húslevesbe vagy egy ázsiai levesben landol. A belsőségeket is mindig egy jó húslevesbe tartogatom.

dumplings-632203_1920.jpg

Ráadásként egy trükk, a házi tyúknak, kakasnak, de sokszor még az egyszerű boltinak is lehet sok zsírja. Mi ezt a hájat ki szoktuk sütni a nem kellő bőrdarabokkal együtt, így lesz egy kevés tyúktepertőnk és zsírunk is, ami különleges csemege, a zsír pedig nagyszerű főzni is.

Így tehát két gyönyörű csirkéből 3-4-5 csomag ételnek való kerülhet a hűtőbe és a fagyasztóba. Jó minőségű húst vettünk, mi magunk bontottuk szét így elkerüljük nagyüzemi trancsírozást, nem keletkezett semmilyen kidobásra kerülő rész és máris előre gondolkodtunk a következő 1-2 hétre, hogy mit főzzünk, amivel higgyétek el, szintén nagyon sok kidobásra kerülő alapanyagtól óvjuk meg magunkat.

1-2 hetente egyszer kell csak 30-40 percet szánni erre a műveletre és tiszta haszon. Sokszor elhangzott már, de nagy igazság, inkább kevesebbszer jó minőségű húst együnk, aminek a legjobb és legolcsóbb módja, ha elmerülünk a nose to tail mozgalom szépségeiben.

Nem csak a húsokat lehet megenni az orruktól a farkukig, ebből a cikkből megtudhatjátok, hogy hogyan lehet a zöldségeket felhasználni úgy, hogy semmi ne vesszen kárba belőleül

 

A cikket írta: Szunai Dóri a Projektműhelytől

Megosztom Facebookon!Megosztom Twitteren!Megosztom Tumblren!

Belefulladunk?

$
0
0

Július 3-a a nemzetközi Műanyagzacskómentes Világnap, és ebből az alkalom már sokadik éve júliusban folyik a legtöbb kampány a műanyagmentes életmód elterjesztése érdekében. Nézzük meg közelebbről, miért is esik egyre több szó manapság a műanyagokról.

plasticpoll_greenpeace.jpg

Forrás: Greenpeace

Ma már a csapból is műanyag folyik – sajnos nem csak átvitt értelemben, hanem szó szerint is. Minden nap hallunk valami új hírt: már az Antarktiszon is megjelentek a mikroműanyagok, lassan az állatok fő élelmiszerforrása a műanyag lesz, és már nincs olyan hal, amelyikben ne lehetne plasztikot találni. Persze felmerülhet a kérdés, hogy mi történhetett, hogy hirtelen ennyire elszennyeztük a Földet műanyagokkal, miért most kattant rá mindenki a témára. A szomorú igazság viszont az, hogy ez a probléma már nagyon rég ott van, de valamiért csak most kezdünk el vele foglalkozni.

albatross.jpg

Egy műanyaggal teli gyomrú albatrosz a Midway szigetekről

A Hawaii és Kalifornia között található szemétszigetet már az 1970-es években felfedezték, azóta már több ilyen sziget is megjelent, és nem csak számuk, de méretük is növekedett. Azonban ne hagyományos szigetekként képzeljük el ezeket, a valóság ennél sokkal drámaibb. Ugyanis a szennyezés nem koncentrálódik egy meghatározott területre, így felszámolásuk sem egyszerű. Inkább úgy kell elképzelni az óceánt, mint egy nagy műanyag levest. Az UV fény és az áramlások hatására folyamatosan aprózódnak a víztestbe került hulladékok, míg végül már szemnek láthatatlan apró szemcsék lesznek belőlük. Ezek az apró plasztikok pedig úgy működnek, mint egy szivacs, felületükön (ami fajlagosan egyre nagyobb lesz, minél kisebb darabokra esnek szét) megkötik a vízben található káros vegyületeket.

Utánpótlás pedig folyamatosan van, ezért ne is dőljünk hátra az olyan hírek hallatára, hogy elkezdődik a szemétszigetek felszámolása. A hajókról, tengerpartokról, szárazföldekről és folyókból megállás nélkül kerülnek hulladékok a tengerekbe, óceánokból. Ne gondoljuk azt, hogy azért, mert Magyarországnak nincs tengerpartja, mi nem járulunk hozzá ehhez a világméretű szennyezéshez. A tiszai PET Kupa 3 napja alatt is simán összegyűlt 1200 zsák szemét, ráadásul vizsgálatok mutatták ki a mikroműanyag szennyezést. Minden egyes alkalommal, amikor köztéri kukába dobod ki a szemeted, megvan az esélye, hogy az kikerül onnan (szél vagy élőlények által), és bekerül a talajba vagy vizekbe. Azonban nem a hulladék megfelelő elhelyezésében és kezelésében kell keresni a probléma megoldását, hanem a hulladék keletkezésének megelőzésében.

pet_kupa-1024x448.jpg

A tiszai PET kupa termése. Forrás: Recity.hu

Nem véletlen, hogy már Európai uniós szinten folynak a tárgyalások az egyszer használatos műanyagok visszaszorítása érdekében, és egyre több országban tiltják be pl. a műanyag zacskókat. Azonban nem elég arra várnunk, hogy a döntéshozók oldják meg a problémát, ezek ugyanis elég lassú folyamatok, elég nagy ellenszéllel (pl. műanyag vagy kőolaj lobbi). A vállalatok között is egyre több vállalást látunk a műanyagok visszaszorítása érdekében, de érdemes ezeket is fenntartásokkal kezelni. A műanyagokkal nem az a fő gond, hogy most megújuló vagy nem megújuló forrásokból készülnek. Ez is fontos szempont, de a növényi alapú anyagok előállításának is van környezetterhelése. Sokkal lényegesebb kérdés, hogy milyen célra és milyen hosszú élettartamra tervezzük tárgyainkat.

Sokszor kapjuk kritikaként, hogy démonizáljuk a műanyagokat, holott nagyon sok hasznos felhasználási módja van. Ezt egy percig sem vitatjuk, és nem is az a fő üzenetünk, hogy egyáltalán, semmilyen területen ne használjunk műanyagot. Azonban nem mindegy, hogy milyen. Legyen tartós és többször felhasználható, javítható, készüljön újrahasznosított és újrahasznosítható alapanyagokból és/vagy megújuló forrásokból, és ne tartalmazzanak egészségre és környezetre káros vegyületeket. Azokban az esetekben, amikor egy az egyben kiválthatóak sokkal környezetkímélőbb alternatívákra, van igazán értelme a betiltásoknak és szigorú intézkedésekre. Ehhez viszont rendszerszintű változásokra van szükség, amelyek sajnos nem fognak egyik pillanatról a másikra változni – főleg, ha a csak vállalatokra és döntéshozókra bízzuk a kérdést.

Emiatt van nagy szükség az egyéni kezdeményezésekre, hiszen már ma nagyon sok mindent tehetünk a műanyagszennyezés visszaszorítása érdekében. Ezért jött létre a nemzetközi Műanyagmentes Július kezdeményezés, hogy jó gyakorlatokat, könnyen megvalósítható tippeket mutasson be a lakosság számára. Hazánkban a Humusz Szövetség, a Felelős Gasztrohős Alapítvány és a Refill kezdeményezés arra buzdít mindenkit, hogy júliusban (és természetesen az év többi napján is) felejtse el a PET palackokat, és szerezzen be többször felhasználható kulacsokat, és azokat töltse meg újra, meg újra és újra! A Refill adatbázisa segít megtalálni azokat a helyeket, ahol örömmel újratöltik kulacsodat.

felelos-gasztrohos-toltsd-velunk-a-juliust-2018-06-20_esemeny-cover.png

Szeretnél tenni a műanyagszennyezés ellen? Töltsd velünk a júliust!

További tippekért nézd meg a Humusz #műanyagböjt kampányát, és gyere el a Műanyagmentes Piknikre!

#plasticfreedom #breakfreefromplastic

 

A cikket írta: Urbán Csilla, a HUMUSZ elnöke

Megosztom Facebookon!Megosztom Twitteren!Megosztom Tumblren!

Szezonális sütik: ribizli, őszibarack, meggy

$
0
0

Háttal nem kezdünk mondatot, de hát én akkor is úgy vagyok a sütéssel, hogy minden egyes rossz sütővel, tepsivel, akármivel megélt tapasztalatom újra összesűrűsödik egy erős gyomorgörccsé, amikor arról van szó, hogy na akkor süssünk valamit. Annál is inkább, mert a fiam glutén érzékenysége óta, még izgalmasabbak a süti/kenyér projektek. Aki ismeri a guténmentes lisztek világát annak nem ecsetelem, aki meg nem, annak annyit mondok, kezdjen egy jól bevált előre megkomponált keverék liszttel, majd ha már elég önbizalmat és pozitív visszajelzést szerzett, csak azután próbálja otthon kutyulgatni a mandulalisztet a gesztenyével, meg a kukoricával :D

Így nem is csoda, ha a következő receptek egyszerűek, gyorsak lesznek és természetesen teljesen szezonálisak is. Rögtön itt az első, amit még sütni sem kell:

Ribizlis joghurttorta mindenféle túlzás nélkül

ribizlis_joghurttorta.JPG


Egy pofon egyszerű recept, amit neten találtam, de még azt is képes voltam tovább egyszerűsíteni. Így 4 hozzávaló szükséges összevissza: 

  • 60 dkg natúr joghurt
  • 6 db lapzselatin
  • sok ribizli, kinek hogy diktálja az ízvilága.
  • na meg cukor: szintén ízlés szerint.

A joghurtot össze kell önteni a cukorral és egy kicsit megmelegíteni. Egy másik edényben előkészíteni a lapzselatint, ahogy a zacskóján szerepel és visszahűtve, hozzákeverni a joghurtos egyveleghez. Mehet bele a megmosott ribizli, majd öntsük formába és éjszakára tegyük hűtőbe. Olyan tortaformát érdemes választani, amiből könnyebben kiugrik. Másnap, hideg, friss, savanykásan fanyar, reggelinek is bevált nekünk. Az eredeti receptből én a habtejszínt hagytam ki egyébként. 

A következő szint a süti sütésben szerintem a morzsa sütik világa. Nem lehet elrontani, és ha két telefon meg egy mosás között még valamivel szeretnél kedveskedni a családnak a lecsón felül mondjuk, akkor ez kiváló megoldás. :)

Morzsasüti

morzsasuti.JPG

Az otthon, kertben, piacon fellelhető összes gyümölcs közül én három kedvencet választottam ki: feketeribizli, szilva és őszibarack. 

  • 15 dkg liszt
  • 10 dkg vaj
  • 10 dkg cukor
  • 30-40 dkg gyümölcs

A gyümölcsöket feldarabolva a kivajazott tepsi aljára halmoztam, majd mehetnek rá a morzsa süti alap alkatrészei: liszt, vaj, cukor összegyurmázva.  A lisztet, elvileg jéghideg vajjal kell összekeverni, de én valamiért úgy emlékeztem kiengedett vajjal működik ez a süti. Jelentem igen, azzal is működik. Nem kell, hogy összeálljon egyenletesre a tészta, sőt, maradjon morzsás! Előmelegített 180 fokos sütőben kb 25 percig sütöttem. Illata, aranybarna színe jelzi, hogy elkészült.

A következő sütinél inspirálódtam ebből a receptből. Egyszerű és gyors ez a recept is, viszont én, ahogy látható végül meggyes verziót készítettem. Pont másnapra megért a várva várt málna adag is a kertben, de nem tudtam várni, mit mondhatnék, nem bántam meg..

Meggyes-csokis süti

meggyes_csokis_su_ti.jpg

  • 2 bögre liszt
  • 1 bögre cukor
  • 10 dkg vaj
  • 2 db tojás
  • 0.5 csomag sütőpor
  • 10 dkg étcsoki
  • 2 evőkanál kakaó
  • 1 csipet só
  • 1 teáskanál fahéj
  • 25-30 dkg meggy

Összekevertem a vajat a cukorral, majd hozzáadtamm a lisztet, kakaóport, sütőport, tojást, fahéjat, pici sót, végül a kisebb darabokra tört étcsokit, összekevertem, kivajazott-lisztezett sütőformába tettem. (nekem csak lábasom volt jó méretben, de tökéletesen működött ez is! :) ) A nyers tésztára rászórtam a málnát/ meggyet, és 170 fokra előmelegített sütőbe raktam 20-25 percre.

Ezt a sütit el fogom készíteni gluténmentes verzióban is és meglátjuk a fiam mit szól hozzá. Ha nála átmegy a rostán, nem egy nagy sütis..(én sem értem?!), akkor marad a receptlistámban:)

Leöblíteni a fogásokat pedig a házilag készített mentás meggyszörppel lehet. Óriási szakadék tátong a hidegen, vagy a melegen készülő meggyszörp táborok között. Én maradtam végül a főzős verziónál, mert most egy nagyobb adagot készítettem, de a nyáron még biztosan kipróbálom a hidegen készült verzióját is.

Meggyszörp

mentas_meggyes_szorp.jpg

  • 5.5 kg meggy
  • 3 kg kristálycukor
  • 2 l csapvíz
  • 10 mokkáskanál citromsav

A recept a klasszikus, főzős-meleg dunsztolós fajta. Ebben a kimerítő cikkben található az elkészítés és egy tények-tévhitek összeállítás is. Én annyival egészítettem ki a receptet, hogy bele is főztem a meggylébe a menta leveleket, és bele is aprítottam turmixgéppel a meggyszemeket és a mentát is. Isteni lett.

Találtam a kertben még “fosóka szilvát" is, ami szintén inspiráló  ötlet volt, viszont mindig elfelejtettem leszedni, így a cseresznyeszilva (mert ez a rendes, polgári neve ennek a méltatlanul háttérbe szorult gyümölcsünknek) crumble megvalósítása tolódik. Itt van júliusban még a görög - és a sárgadinnye, a málna, a köszméte. Ilyen gyümölcsök mellett a gyomorgörcsöm is enyhül a sütő bekapcsolása közben minden egyes alkalommal.

További szezonális süti receptekért látogassatok el a Gasztrohős honlapjára.

A cikket írta: Kocsány Rita. Rita elkészült receptjeit itt találjátok

Megosztom Facebookon!Megosztom Twitteren!Megosztom Tumblren!


Gasztrohős Palánták - pályázati lehetőség óvodáknak

$
0
0

A 2018/19-es nevelési évben összesen 30 óvodába tudunk ingyenesen ellátogatni fenntartható étkezésről szóló ovis programunkkal, az Agrárminisztérium támogatásával.

Gasztrohős Palánták Programunkat 2017 tavaszán indítottuk óvodák számára, azzal a céllal, hogy a gyerekek játékos formában ismerkedjenek meg olyan fontos fenntarthatósági témakörökkel, mint a felelős étkezés, az élelmiszerek származási helye, a szezonalitás, a hulladékmentes bevásárlás, a hulladékszelektálás és a komposztálás. Programunkat idén önköltségi díjért vittük el az érdeklődő óvodákba, azonban munkánkat most az Agrárminisztérium is elismerte azzal, hogy a Zöld Forrás pályázat keretében 30 óvoda 2-2 csoportja számára átvállalta a foglalkozások finanszírozását. Nagy öröm ez számunkra, hiszen az elmúlt több mint egy év alatt rengeteg pozitív visszajelzés érkezett mind közvetlenül a gyerekektől, pedagógusoktól, mind közvetve a szülőktől. 

Az érdeklődő óvodák az alábbi kérdőív kitöltésével, szeptember 10-ig jelentkezhetnek a programra.

Összesen 20 budapesti és 10 vidéki óvodába tudunk ellátogatni. Jelenleg budapesti önkéntesekkel dolgozunk, de folyamatosan zajlik a vidéki önkéntes-hálózat kiépítése, így hamarosan kiderül, mely településeket tudjuk bevonni a programba Budapesten és környékén kívül. Arra buzdítunk minden óvodavezetőt, -pedagógust, hogy érdeklődés esetén bátran jelentkezzenek, hiszen folyamatosan keressük a pályázati, támogatási lehetőségeket is, illetve ezeken felül igyekszünk önköltségi áron is minél több helyre ellátogatni!

Amennyiben kérdésük van, a palantak{@}gasztrohos{.}hu címre várjuk levelüket, örömmel válaszolunk!

Várjuk jelentkezésüket!

gasztrohos_palantak_bemutatkozo.jpg

Megosztom Facebookon!Megosztom Twitteren!Megosztom Tumblren!

Júliusi szezonális receptek

$
0
0

szezonalis_07.jpg

Nyáron szezonális alapanyagok közül talán az egyik legnagyobb kedvenc a paradicsom, hiszen az érett, piros paradicsom 95%-a víz. Kalóriatartalma 18 kcal/100 g, 0,88 g /100g fehérjét, 3,89 g /100 g szénhidrátot és 0,2 g /100 g zsírt tartalmaz. Biológiailag aktív anyaga a likopin, amely a karotinoidok családjába tartozik és a piros színéért felelős. Kiváló antioxidáns, ezért szerepet játszhat az érelmeszesedés, koszorúér- és daganatos (pl. prosztatarák) megbetegedések megelőzésében. Fontos megjegyezni, hogy míg a vitaminok hő hatására lebomlanak, addig a likopin hő hatására könnyeben hasznosul. (Míg 100 g nyers paradicsomban 2,57 mg, a főttben 3,04 mg likopin található.) Emellett a C-vitamin tartalmáról sem szabad megfeledkezni: egy átlagos testalkatú felnőtt napi C- vitamin szükséglete az ajánlás szerint 80 mg. 100 g paradicsomban kb. 7-25 mg található. Kiváló kálium és magnézium forrás is. Fogyaszthatjuk nyersen pl. saláták, levesek alapanyagaként, sülve, főve és szárítva is.

Cukkini a tökfélék családjába tartozik, 95%-a víz, fogyasztásával hozzájárulhatunk a szervezetünk folyadékszükségletének kielégítéséhez. 100 g cukkini energiatartalma 32 kcal, fehérjetartalma 1,5 g /100 g, a szénhidráttartalma 5,3 g/100 g, és zsírtartalma 0,4 g/100 g. Nagyon kedvező tulajdonságai miatt jól beilleszthető fogyókúrázók étrendjébe. Vitaminok közül C-vitamin (17 mg/100 g), folsav és béta-karotin tartalma érdemel említést. Ásványi anyagok közül kalcium, magnézium, mangán, kálium, foszfor, réz, cink található benne, élelmirost tartalma 2-2,5 g/100 g. Fogyaszthatjuk nyersen salátákként, párolva, grillezve köretként, töltve, rántva, rakott, csőbensült ételként és krémlevesként. Virágja is ehető, elkészíthetjük töltve, rántva.

Íme néhány recept, ami könnyen és gyorsan elkészíthető:

Gazpacho

img_4558.jpg

  • 5-6 db paradicsom
  • 2 db kápia vagy kaliforniai paprika
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 1 kis fej vöröshagyma
  • 1 db kisebb uborka
  • só, bors
  • balzsamecet
  • olívaolaj
  1. A paradicsomokat és az uborkát megmossuk, meghámozzuk, majd a paradicsomok magházát eltávolítjuk és felkockázzuk őket.
  2. A paprikákat is megmossuk, kimagozzuk és kockákra vágjuk.
  3. A vöröshagymát és a fokhagymát is apróra vágjuk.
  4. Az összes hozzávalót összeturmixoljuk, sóval, borssal, balzsamecettel, olívaolajjal ízesítjük. Hűtve tálaljuk.

Fűszeres húsgolyók paradicsomos chutneyval

img_4502.jpg

Húsgolyóhoz

  • 250 g darált pulykacomb
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 1 evőkanál balzsamecet
  • 1 tojás
  • 30 g paradicsompüré
  • 1 kis fej vöröshagyma
  • 10 g reszelt parmezán
  • friss oregánó
  • só, bors
  • teljes kiőrlésű liszt
  • 1 evőkanál olaj

Paradicsomos chutneyhoz

  • 500 g paradicsom
  • 1 alma
  • 1 evőkanál cukor
  • 2 gerezd fokhagyma
  • só, bors, balzsamecet
  • olívaolaj
  • 1 kis fej vöröshagyma
  1. A húsgolyókhoz a hagymát és a fokhagymát apróra vágjuk és megpirítjuk, majd összekeverjük a darált hússal és a többi hozzávalóval. Gombócokat formálunk belőle és kevés olajon megsütjük.
  2. A chutneyhoz az almát és a vöröshagymát megpucoljuk, majd a paradicsommal együtt kockára vágjuk. A cukrot karamellizáljuk, amihez először a hagymát, majd az almát és a paradicsomot adjuk hozzá és az egészet együtt pároljuk. Hozzáadjuk a többi hozzávalót és addig főzzük amíg a paradicsom teljesen szét nem fő.
  3. Amikor elkészült a chutney hozzáadjuk a gombócokat és további 10-15 perc összefőzzük.

Töltött cukkini

img_4571.jpg

  • 1 -2 db cukkini
  • 250 darált pulykacomb
  • 2 evőkanál köles
  • 1-2 gerezd fokhagyma
  • 1 tojás
  • 5-6 paradicsom
  • 2-3 dl paradicsompüré
  • só, bors
  • friss oregánó, bazsalikom
  1. A cukkinit megmossuk, majd kettévágjuk és kivájjuk a közepét. A paradicsomokat megmossuk, kockára vágjuk és egy lábasban elkezdjük főzni a cukkini kivájt belsejével és a fűszerekkel.
  2. Amíg ez fő, a húst összekeverjük a sóval, borssal, apróra vágott fokhagymával, tojással, kölessel és megtöltjük vele a cukkiniket.
  3. A töltött cukkiniket a paradicsommártásba helyezzük, amit felöntünk paradicsomlével, szükség esetén sózzuk és 20-25 perc alatt készre főzzük. ( Ha nagyon elfő a leve akkor adhatunk hozzá vizet vagy paradicsomlevet.)

Sütőben sült paradicsom és paprika

img_4513.jpg

  • 4-5 érett paradicsom
  • 2-3 kápia vagy kaliforniai paprika
  • só, bors
  1. A zöldségeket megmossuk, majd a paradicsomokat ketté vágjuk és megsózzuk.
  2. Sütőpapírral bélelt lemezre helyezzük a paprikával együtt és előmelegített 200 fokos sütőben 20-25 perc alatt megsütjük.

További paradicsomos, cukkinis receptekért érdemes ellátogatni a Gasztrohős honlapjára. Külön ajánlom figyelmetekbe a Toszkán paradicsomlevest, Cukkini lasagnet, Shakshukat.

A cikket írta: Sarnyai Tünde dietetikus

Megosztom Facebookon!Megosztom Twitteren!Megosztom Tumblren!

Teszteld PET palack tudásod!

$
0
0

plastic.jpg

Töltsd ki rövid kvízünket és tudd meg, mennyire vagy képben a műanyag palackok témájában.

Megosztom Facebookon!Megosztom Twitteren!Megosztom Tumblren!

Ki, mit tud? A betétdíjas dobozos rendszer a vendéglátásban

$
0
0

A Műanyagmentes Július kapcsán sokan csak a PET palackok és a zacskók kiváltására gondolnak, de érdemes figyelni akkor is, ha épp ebédet rendelünk a kedvenc kifőzdénkből...vagy épp ebédet készítünk a saját kifőzdénkben/éttermünkben. Ha Te is vendéglátóhelyen dolgozol és fontosnak érzed a műanyaghulladék csökkentését, akkor ez a cikk most Neked szól!

Az ételek elszállítása során keletkező nagy mennyiségű hulladék környezetünkre nézve az egyik legnagyobb problémát jelenti.  Ennek csökkentésére ma már léteznek módszerek. Egyre több vendéglátóhely használ biológiailag lebomló alternatív csomagolóanyagokat, de ennél még fenntarthatóbb lehetőség a betétdíjas dobozok használata. Sok étterem üzemeltető azonban sajnos nem vállalja/nem tudja vállalni az ezzel járó többlet feladatokat, kockázatokat. De szerencsére egyre többen vágnak bele!

lunch-box-1176449_1280.jpg

Előnyök

A betétdíjas műanyag dobozok többször felhasználhatók, így nem keletkezik újabb és újabb hulladék minden egyes rendelés során. A fenntarthatósági szempont mellett azonban kedvező hatással lehet a fogyasztókkal való kapcsolatokra is. A doboz visszahozásakor újra kontaktusba kerülünk a vendéggel, kikérhetjük az étellel kapcsolatos tapasztalatait, véleményét, illetve ajánlhatunk számára más finomságot is. Nem utolsósorban pedig anyagilag is kedvező megoldás hisz bár a rendszer bevezetése ráfordítással jár, hosszú távon ez megtérül. 

Élelmiszerbiztonsági szabályok

A betétdíjas dobozok alkalmazását a vendéglátó-ipari termékek előállításának és forgalomba hozatalának élelmiszerbiztonsági feltételeiről szóló 62/2011. (VI. 30.) VM rendelet nem tiltja, de feltételhez köti. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Vendéglátás és Étkeztetés Felügyeleti Osztály hivatalos szakmai álláspontja szerint a vállalkozó felelőssége eldönteni, hogy vállalja-e az újrahasználható edényekből eredő kockázatokat.

A fogyasztóktól visszakapott edények elsősorban mikrobiológiai veszélyeket rejthetnek. Gyűjtésüket szervezetten kell megoldani (meghatározott időintervallumban és helyen), melyről a vendégek tájékoztatása is szükséges. A dobozok tárolása és kezelése az étteremben használt eszközöktől, edényektől és élelmiszerektől csakis keresztszennyezést (betegséget okozó mikroorganizmust viszünk át a szennyezett  ételről a másik ételrekizáróan történhet. Tehát fertőtlenítő hatású mosogatásuk sem lehet az éttermi edényekkel egy időben és helyen. 

Milyen a jó doboz?

Bár a jó minőségű dobozok nagyobb beruházást jelentenek, időtállóbbak, mint a rosszabb minőségű társaik. A szállítás megkönnyítése érdekében ajánlott jól záródó csatos edényeket választani, amivel elkerülhető az étel kifolyása. Javasolt figyelni a műanyag felületén létrejött karcolásokat és hibákat, hiszen ezek segítik a kórokozók megtapadását. Ebből adódik az is, hogy egy bizonyos idő elteltével az edényeket selejtezni kell.  A dobozokon ajánlott az étterem lógóját, címét, elérhetőségét felültetni, a visszaváltás módjáról rövid tájékoztatást adni.

lunch-box-200762_1280.jpg

Első lépések

Ha betétdíjas rendszer bevezetésén gondolkodsz célszerű a területileg illetékes Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Hatóságot felkeresni, ahol tájékoztatást kaphatsz az ezzel kapcsolatos előírásokról, azok megvalósításának lehetőségeiről. Fontos továbbá a HACCP dokumentációban lefektetni a dobozok visszavételre és kezelésére vonatkozó szabályokat. Lehet, hogy elsőre ez a módszer ördöngösségnek hangzik a gyakorlatban könnyen megoldató és környezetkímélő eljárás és ne feledjétek, a jövő trendje a környezetbarát étteremvezetés! 

Felkeltettük az érdeklődésedet? Szeretnél többet megtudni, hol, hogyan, milyen dobozokkal érdemes belevágni? Esetleg lennél a Felelős Gasztrohős partnere egy próba projektben? Írj nekünk a sarolta@gasztrohos.hu email címre!

 

A szakmai tartalmat készítette: Balogh Borbála

 

Megosztom Facebookon!Megosztom Twitteren!Megosztom Tumblren!

Egy baracklé lesz szívószál nélkül!

$
0
0

Tombol a nyár, én meg kis családommal nyaralok a Balatonon -már ha egy 4 és egy 1 éves fiú gyermek egész napos ámokfutását nyaralásnak lehet nevezni... Gondoltam beülünk egy vendéglátóegységbe, eszünk, iszunk, jót mulatunk. Mit is kérjek inni, a cukrozott szénsavas szóba se jöhet, hiszen egészséges akarok maradni és a gyerekeknek is jó példát akarok mutatni. Felelős Gasztrohősként nálam a limonádé és a narancslé is kiesik (annyi itthon nyáron a gyümölcs, minek hozassam messziről, meg hát őszintén abban sem bízom, hogy a vendéglátós majd kefével lesúrolja nekem a gombaölőt a citrom héjáról ;)). Hát akkor legyen a jó öreg baracklé nekem és a férjemnek, a nagyobbik fiamnak kedvencét, a meggylevet kérem. Hátradőlök, élvezem a gyengéd szellőt. Megjelenik a pincér a három pohárral és benne három darab gyönyörű piros szívószál éktelenkedik… ejj basszus, kiakadok. Fiam persze örül, mert legalább van mivel szétcsöpögtetni a ragadós levet az asztalon meg a ruháján.

pados.jpg

Ott ülök és nézem a gyereket, ahogyan játszik egy olyan dologgal, amire a világon semmi szükségünk, hiszen pohárból nagyszerűen tudunk inni, körülbelül 20 percig használjuk aztán kidobjuk. A pincér visszaviszi, beteszi a kommunális kukába, lerakóra kerül, 500 év múlva, vagy ki tudja mikor elbomlik. Felhasználtunk hozzá egy deci kőolajat, ami amúgy is fogytán van és a kitermelése borzasztóan környezetromboló...De az is lehet, hogy kifújja kezünkből (vagy a szemetesből) a szél bele a Balatonba, tengerbe, bokorba, vagy nemtörődömségből eldobjuk ott, ahol tudjuk.

1_hblpyj0d7wfpambegd3bxg.gifHallottatok már a nagy óceáni szemét kontinensekről? Ezek főleg műanyag hulladékból állnak és az óceáni áramlatok gyűjtötték össze őket a különböző partokról (de persze jelentős mennyiségben van benne otthagyott halászháló és illegálisan az óceánba öntött szemét). Az elemzések során rengeteg szívószálat is találtak benne. Ez könnyen lehet, ugyanis egy magyar cég például büszkén hirdeti, hogy “Naponta akár öt millió szívószál is lekerülhet a gyártósorainkról.“ És ennek töredéke kerül a szelektív gyűjtőkbe, de alakja miatt igazából a hulladékfeldolgozó telepen sem szeretik újrahasznosítani.

Úgy gondolod messze van az a sziget és ki a fenét érdekel itt Európa közepén? Akkor vess egy pillantást erre a képre, ez a Tisza. pet1.jpg

Nézem a gyerkőcöket és arra gondolok, hogy mire a fiam 10 éves lesz már nem a hínár lesz a legnagyobb baj a Balatonban és a tengerekben, hanem a műanyag hulladék, hogy már most is egy műanyaggal teli kukás autónak megfelelő mennyiség kerül bele az óceánokba  percenként(!), melynek egyik lényeges alkotóeleme ez a tök felesleges dolog. Szerencsétlenségemre a nap további okot adott a mérgelődésre: a kölyököbölben, ahol a gyerkőcök számára kellemes homokos partot és sekély vizet alakítottak ki a kivitelezők, homokvár-építés közben megtalált minket még egy fekete meg egy piros szívószál, aztán kicsit arrébb a játszótér melletti pad sarkában további három darab incselkedett velem, hogy szedjem össze és rakjam a kukába, hogy ha már másnak ez túl nagy fáradtság volt. És kiráz a hideg, az a kontinensnyi műanyaghulladék nincs is olyan messze.. Még 5 év és a Balaton helyén is szemét lesz, ha nem csinálunk valamit..szemetkontinens.jpg

Szerencsére azért van remény, egyre több országban/városban tiltják be az egyszer használatos szívószál használatát és egyre több vendéglátóhely üzemeltetője dönt úgy, hogy önkéntesen korlátozza azt. Például a Szívószálmentes Augusztus kampányunk során a minősített Fenntartható Vendéglátóhelyek augusztusban csak kérésre adnak szívószálat, de nagy részükre ez egész évben igaz. Csatlakozott a kampányhoz a Night Mayor Budapest is, akik az élhetőbb éjszakai bulizás mellett tették le a voksukat és ennek nyilván része a környezetvédelem is. A mozgalomhoz csatlakozott vendéglátóhelyeken egész évben csak kérésre adnak szívószálat. 

A kampányról és a résztvevő éttermekről bővebben olvashatsz a facebookonés a honlapunkon is!

Sok helyen azonban sajnos nem foglalkoznak ezzel a problémával, itt nekünk kell okosnak lenni és úgy leadni a rendelést, hogy "egy baracklé lesz szívószál nélkül!" Ha a felszolgáló értetlenül néz, nyugodtan mondjátok el neki a lenti adatokat, vagy mutassátok meg neki ezt az ábrát :)


38010021_1487807977987881_4107758587919466496_o.jpg

A fotó a PET kupa honlapjáról és a www.superuse.org-ról vannak.

Megosztom Facebookon!Megosztom Twitteren!Megosztom Tumblren!

Viewing all 237 articles
Browse latest View live